Alternatif Kullanım Alanları


alternatif_kullanim_alanlari

OTOMOTİV VE OTOMOTİV YAN SANAYİ SEKTÖRÜNDE DOĞAL GAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Otomotiv sektöründe kullanılan başlıca doğal gaz yakıtlı cihazlar hava şartlandırma üniteleri, boya pişirme fırınları, yıkama tankları ve atık hava yakma üniteleridir.
alternatif_kullanim_alanlari

METAL SEKTÖRÜNDE DOĞAL GAZLI CİHAZ UYGULAMALARI


Sektörde doğal gaz ile çalışan cihazlar, metal tipine göre değişebilmektedir. Yoğun kullanımlar, ışıl işlem fırınları (tavlama, ergitme, homojenizasyon, yaşlandırma, biet ısıtma, atmosfer kontrollü fırınlar), yağ alma-fosfatlama, tank ısıtma prosesleri, kurutma fırınları şeklinde sınıflandırılabilirler.alternatif_kullanim_alanlari

SERAMİK SAĞLIK GEREÇLERİ (VİTRİFİYE) SEKTÖRÜNDE DOĞAL GAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Bu sektörde doğal gazlı çalışan fırınlar, püskürtmeli kurutucular, alçı kalıp kurutma fırınları, firit fırınları, seramik ve sağlık gereçleri pişirme fırınlarıdır.
alternatif_kullanim_alanlari
TEKSTİL SEKTÖRÜNDE DOĞALGAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Tekstil sektöründe doğalgazlı çalışan makinalar, kurutma, boya baskı ve kumaş yakma makinalarıdır. Kurutma makinaları, gergili (RAM) veya gergisiz (hava yastıklı) kurutma şeklinde sınıflandırılırlar.

 

alternatif_kullanim_alanlari
CAM SEKTÖRÜNDE DOĞAL GAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Sektörde cam pişirme, şekil verme, sertleştirme (temperleme) ve soğutma gibi belli başlı gaz yakmalı cihazlar kullanılmaktadır.

 

alternatif_kullanim_alanlari
GIDA SEKTÖRÜNDE DOĞALGAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Gıda sektöründe kullanılan başlıca doğalgazlı makinalar, bisküvi - kek pişirme fırınları, gofret fırınları, ekmek fırınları, kuruyemiş kurutma ve kavurma fırınlarıdır.

 

 

DİĞER DOĞAL GAZLI CİHAZ UYGULAMALARI

Hava Şartlandırma Kabinleri

Mekan ısıtması amacıyla kullanılabilecek kabinlerdir. Boyahane, kaynak atölyesi, talaşlı imalathaneler gibi bazı hacimlerde, imalat gereği sürekli taze hava ihtiyacı bulunmaktadır. Ortama hava basılarak hava değişim miktarı artırılır.

Boya Pişirme Fırınları

Boyanın malzeme üzerinde kalıcılığının artması ve korozyon dayanımının artırılması amacıyla malzemelerin üzerine atılan boyaların pişirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle boyanmış malzemeler bir pişirme ünitesinin içerisine gönderilirler.

Yüzey Islah Yakıcıları

Plastik veya türevi ambalaj yüzeyinin gerilimini artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Premiks yakıcılardır. Ambalaj yüzeyindeki gerilimin artırılması için alev yapısı özel olmak zorundadır.

Matbaa Baskı Makinaları

Kâğıt veya ambalaj üzerine yapılan baskıların baskı kalitesinin artması ve boyanın yüzey üzerinde dağılmasının önlenmesi amacıyla kullanılan makinalardır

Emaye Pişirme Fırınları

Emaye ile kaplanmış eşyaların pişirildiği fırınlardır. Pişirme sıcaklıkları 900 °C’ye yakındır. Genellikle konveyöre asılı ve emaye kaplanmış eşyalar, tünel şeklinde dizayn edilmiş fırının içerisine gönderilirler

Perlit Patlatma Fırınları

Perlit malzemesinin yüksek sıcaklıklarda genleşerek patlamasını sağlayan fırınlardır

Alçı Fırınları

Hammadde olarak gelen alçı, döner fırınlarda helezonik olarak hareket ederek ilerler. Döner fırınlara sıcak hava gönderilir. Fırının sonuna geldiğinde alçı kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Plaka Alçı Fırınları

Bu tip alçı fırınları tünel tip imal edilirler. Plaka şeklinde çıkan alçı kalıpları, fırının içerisinde hareket ettirilir. Tünel boyunca yerleştirilen brülörler, plakaların sıcaklığını kademeli olarak yükseltir. Çıkışta pişirilmiş mamul alçı plakaları alınır.

Shrink (Ambalajlama) Makinaları

Shrink (film şeklinde naylon) malzeme ile sıkı ambalajlama makinasıdır. Bu ürünle paketlenen malzemeler, sarımdan sonra bağlantı noktalarına uygulanan alev ile yapıştırılır. Premiks brülör kullanılır.

Kurutma fırınları

Genel olarak kurutma fırınlarında bağıl nemi düşük kuru hava ile nemi alınacak malzemenin yoğun hava hareketi içerisinde karşılaştırılması prensibi ile çalışır.

Atık Gaz Isısı Yükseltme

Proseslerde sıcaklığın fazla olması, atmosfere bırakılacak egzoz gazının da yüksek olması manasına gelir. Bu enerji, farklı proseslerde kullanılarak değerlendirilebilir. Eğer bu  atık ısı, herhangi bir proses için gerekli sıcaklığa yetmiyorsa bu sıcaklığın yükseltilmesi  gerekir. Kojenerasyon tesis çıkışında uygulanabilir.