Binaların Enerji Verimliliği


banner_merkezi_sistem
grey_merkezi_isinma

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Daha İyi Bir Bina Enerji Sınıfına Sahip Olmak için;
• 1000 metrekare ve üzerinde kullanım alanı bulunan yeni binalarda, kombi yerine merkezi ısıtma sistemi kullanılması zorunlu hale geliyor.
• Merkezi ısıtma sistemlerinde otomatik programlanabilir kontroller kullanın.
• Merkezi ısıtma sistemi yok ise yoğuşmalı kombi gibi daha verimli sistemleri tercih edin.

Doğal Gaz ile Merkezi Isıtma Amaçlı Kullanım*


* Doğal Gaz Cihazları Sanaycileri ve İşadamları Derneği’nden alınmıştır.

ISI YALITIMI

Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlem binalarda; ısı kaybı olan duvarlara (dış duvarlar), çatıya ve tabana ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilmesiyle yapılır. Isı yalıtımının da belirli bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyet bina inşaat maliyetinin %2 ‘is ile %5 ‘i arasındadır. Isı yalıtım uygulamasına verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılacaktır.

Binalarda uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir

Pencereler %10 - 25
Tavan %25
Isı Köprüleri %20-50
Dolgu Duvarlar %15-25
Döşemeler %10

Isı yalıtımı pahalı mıdır?
Isı yalıtımının da belirli bir maliyeti vardır. Ancak bu maliyet bina inşaat maliyetinin %2 ‘is ile %5 ‘i arasındadır.Isı yalıtım uygulamasına verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılacaktır.

Konutların standart ve yönetmeliklere uygun olarak yalıtılması ile uygun cihaz seçimi, yıllık periyodik cihaz bakımı, yakıtta doğal gaz seçimi ve enerji tüketiminde alınacak ucuz ve basit önlemler ile ülke ekonomisinin canlanmasında ve çevre kirliliğinin azalmasında katkı sağlanacaktır.